Авторизация
29 марта 2024 (16 марта ст.ст)
 

Молебное пение во время брани против супостатов, находящих на ны

Молебное пение во время брани против супостатов, находящих на ны
 

Последование молебного пения ко Господу Богу, певаемого во время брани против супостатов, находящих на ны

После возгла?са: "Благослове?н Бог наш…" чтец: "Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе", "Царю Небесный…", Трисвятое по "Отче наш", священник: "Яко Твое есть Царство…", чтец — псалом 142-й: "Господи, услыши молитву мою…", "Слава, и ныне", "Аллилуиа, аллилуиа, аллилуиа, слава Тебе, Боже" (трижды)[/i]. На "Бог Господь" — тропарь: "Спаси, Господи, люди Твоя…", "Слава, и ныне" — Богородичен — "Предстательство страшное и непостыдное…", то есть те же, что и в предыдущем молебном пении против супостатов.

Затем следует канон, глас 8-й.

Песнь 1-я. Ирмос: "Колеснице гонителя фараоня погрузи…", без ирмосов. Припев к тропарям канона: "Многомилостиве Господи, сокруши враги под ноги наша".

"Грех ради наших и беззаконий попустил еси, Правосудне, врагом нашим озлобити нас, но милосердия ради Твоего, Человеколюбче, отврати от нас праведный гнев Твой и помилуй нас".

"Якоже древле на Амали?ка победу угоднику Твоему Моисею даровал еси, Милостиве Боже, тако и ныне молим Тя, победу на враги даруй призывающим Тя".

"Слава": "Крестообразно просте?ршима рука?ма Моисе?овыма Амали?кову силу низложил еси, Всесильне, и ныне молим Тя, подаждь нам силу на сокрушение и попрание возстающих на ны".

"И ныне": "Силою неизреченною Твоею, Многомилостиве Христе, защити люди Твоя от всякия напасти, победу даруя на враги наша, ради Пречистыя Твоея Матере и всех святых".

Песнь 3-я. Ирмос: "Небеснаго круга Верхотворче, Господи…"

"Неизреченным милосердием Твоим защити, Христе, люди Твоя и низложи дерзость врагов наших".

"Якоже древле пре?дал еси, Боже, иноплеменников верному рабу Твоему Иисусу Навину, тако и ныне, Многомилостиве, предаждь сопротивныя полчища в руки наша".

"Слава": "Не предаждь нас, Владыко, грех ради наших и беззаконий в руки врагов, но преложи праведный гнев Твой на милость и подаждь утешение рабом Твоим".

"И ныне": "Мати Божия, сохрани под кровом Твоим воинство наше и Богохранимую страну нашу и Своим предстательством у Сына Своего, Христа Бога нашего, испроси нам победу на враги и супостаты наша".

"Избави от бед рабы Твоя, Милостиве…"

По третьей песни ектения: "Помилуй нас, Боже…" с дополнительными прошениями, что и в предыдущем молебном пении против супостатов и еще одним:

"О еже услышати от Церкве Святыя Своея вопль и воздыхание единоверных наших и от врагов и супостат порабощенных рабов Своих, в печали и скорби своей к Тебе вопиющих, и извести? от тли живот их, прилежно молим Ти ся, Господи, услыши и помилуй".

После возгласа священника: "Яко Милостив и Человеколюбец Бог еси…" чтец — седален: "Церковь вопиет Ти, Христе Боже: силою Креста Твоего укрепи верныя люди Твоя, победы дая? им на сопротивныя" и Богородичен: "Богородице Дево, скорая миру Помощнице, Твоего предстательства и заступления просим: умоли Милостиваго Сына Твоего и Бога от належащих бед избавити ны".

Песнь 4-я. Ирмос: "Ты моя крепость, Господи…"

"Владыко Боже, милосердием щадя?й люди Твоя, напа?стьми же и скорбьми? обраща?яй их паки к Себе, обрати гнев Твой и преложи скорбь нашу на радость, победу на сопротивныя даруй".

"Не вниди в суд с рабы Твоими, Правосудне, зане? никтоже постоит пред Тобою, но призирая милостивно на смирение наше, помилуй нас и подаждь нам утешение".

"Слава": "Владыко Господи, рукою Твоею всесильною во глубине погрузи?вый фараона, ты и ныне дерзость супостатов наших силою Креста Твоего низложи?, презирая согрешения наша, яко Един Благоутробен".

"И ныне": "Великое дерзновение и?маши к Рождшемуся из Тебе, яко никтоже ин: темже, Владычице, молися о рабех Твоих, избавитися нам от нашествия иноплеменников".

Песнь 5-я. Ирмос: "Вску?ю мя отринул еси от лица Твоего…"

"Не поминай, Владыко, безчисленныя соблазны наша но вскоре преложи?в гнев Твой на милосердие, низложи враги наша и люди Твоя сохрани милостию Твоею".

"При?зри, Милостиве, на люди Твоя, сущыя в ско?рбех, и подаждь нам свыше помощь Твою на одоление врагов наших".

"Слава": "Укрепивый древле на гордаго Голиа?фа мышцу кроткаго Давида, и ныне, Владыко, укрепи люди Твоя, победу дая им на супостаты".

"И ныне": "Тя Едину Пречистую Заступницу и?мамы непобедимую и, на Тя уповающе, вопием Ти: избави нас, Владычице, от всех бед и зол".

Песнь 6-я. Ирмос: "Очисти мя, Спасе, многа бо беззакония моя…"

"Избавле?й, Владыко, в скорби сущыя люди еврейския и Сампсону подавый крепость Твоею силою; Ты и ныне, Милостиве, избави люди Твоя от сопротивных и побори борю?щыя ны".

"Дивен еси, Боже, Твоею всесильною десницею спаса?яй уповающыя на Тя: вся бо рука Твоя может. Темже и ныне молим Тя, избави нас от враг наших".

"Слава": "Оком Твоим всевидящим, видя наследие Твое, Боже, от сопротивных озлобляемо, умилосердися, Владыко, на люди Твоя и низложи вражию дерзость".

"И ныне": "Под Твое благоутробие прибегаем, Богородице Дево…"

По 6-й песни — кондак: "Вознесыйся на Крест волею…." Прокимен: "Господь крепость людем Своим даст, Господь благословит люди Своя миром". Апостол ко Евреем, зачало 329-е "от полу?", 330-е и 331-е, Евангелие от Матфея, зачало 20-е "от полу?".

После Евангелия — хор: "Слава Тебе, Господи, слава Тебе", "Слава": "Отче, Слове и Душе, Троице Святая, очисти множества согрешений наших", "И ныне": "Молитвами Богородицы…", "Помилуй мя, Боже…" и стихира:

"Пособи?вый, Господи, кроткому Давиду победити иноплеменника, и нам способствуй оружием Креста низложити враги наша; покажи, Милосерде, на нас древния Твоя милости, да разумеют воистину, яко Ты еси Бог наш, и Тя призывающе побеждаем".

Священник: "Спаси, Боже, люди Твоя и благослови достояние Твое…" и возглас: "Милостию и щедротами…"

Песнь 7-я. Ирмос: "Божия снизхождения огнь устыде?ся в Вавилоне иногда…"

"Престани от гнева, и при?зри милостивно на скорбь нашу, и не предаждь нас врагом нашым, отцев Боже".

"Согреши?хом, Господи, пред Тобою, но вемы, яко несть грех побеждающь милосердие Твое, и сего ради во умилении взываем к Тебе, помилуй нас, отцев Боже".

"Слава": "Ве?мы, Господи, яко наказу?еши нас, яко отец сына, да скорбьми? обратиши ны к Тебе. Темже в покаянии зовем Ти: остави нам до?лги наша и избави нас от враг наших, отцев Боже".

"И ныне": "Подвигни, Владычице, ангелы и Архангелы, лики же пророков, апостол и мученик, согласно умолити Сына Твоего и Бога, да избавит ны от всех вражеских наветов и нахождений".

Песнь 8-я. Ирмос: "Седмерицею пещь халдейский мучитель богочестивым неистовно разжже?…"

"Кто изочтет, Христе, неизреченныя Твоя милости, презираеши бо грехи кающихся, болезни же исцеляеши, и брани вся отвращаеши, и безумныя укрощаеши страсти. Темже молимся Тебе: Человеколюбче Господи, обрати гнев Твой на милосердие к нам".

"Разжени? враги наша рукою Твоею, Господи, и защити нас, люди Твоя; победу, якоже древле Давиду и Иисусу Навину на иноплеменники, подая нам на вся возстающия на ны супостаты".

"Слава": "Пророцы со апостолы, мученицы со святители и преподобнии отцы со всеми святыми, молитву творите ко Христу за ны прилежно: да преложи?т гнев на милость, победу подая нам на сопротивныя враги".

"И ныне": "Богородице Всепетая, Ты вся можеши у Превечнаго Сына Твоего: умоли убо Его, яко Милосердая Мати, избавити ны от всех зол, да Тя непрестанно величаем".

Песнь 9-я. Ирмос: "Ужасе?ся о сем небо…"

"Удивишася, Христе, щедроты Твоя, яже на согре?шшыя Тебе показал еси испе?рва обильно; на ня?же уповающе, и мы, грешнии, припа?даем Ти и молимся: и нам ныне яви благоутробие и щедроты Твоя, да Тя непрестанно величаем".

"При?зри милостивно, Господи, на смиренныя рабы Твоя, ко Твоему благоутробию припада?ющыя и на Тя Единаго все упование возлагающыя, и подаждь нам силу и крепость на одоление всех врагов наших, да Тя, Всесильнаго Помощника, непрестанно величаем".

"Слава": "Яко очи рабов в руку? госпо?дий своих, тако всегда очи наши к Тебе, Многомилостиве Господи Боже наш; при?зри убо милостивно на ны, и низложи силою Твоею гордыню врагов наших, и под нозе наши тех покори, да Тя непрестанно величаем".

"И ныне": "Мати Божия, принеси усердныя молитвы наши Сыну Твоему и Богу нашему, да спасет ны Тобою от всех врагов наших".

По каноне — "Достойно есть…", Трисвятое по "Отче наш…", священник возглашает: "Яко Твое есть Царство…", чтец — тропари: "Помилуй нас, Господи, помилуй нас…", "Слава": "Господи, помилуй нас, на Тя бо упова?хом…", "И ныне": "Милосердия двери отверзи нам…", диакон произносит ектению: "Помилуй нас, Боже…" с одним прошением: "Еще молимся, о еже сохранитися стране нашей от глада, губительства…", священник возглашает: "Услыши ны, Боже, Спасителю наш…", диакон: "Вонмем, и во умилении се?рдца колена душ и телес наших преклоньше, Господу помолимся", священник читает молитву:

"Господи Боже Сил, Боже спасения нашего, Боже, творя?й чудеса Един, при?зри в милости и щедротах на смиренныя рабы Твоя и человеколюбно услыши и помилуй нас, се бо врази наши собра?шася на ны, во еже погубити нас и разорити святыни наша. Ты же, вся ве?дый, ве?си, яко неправедно восташа на ны, яко не возможем мы противостати множеству их, аще не Ты яви?ши помощь нам. Темже грешнии и недостойнии в покаянии со слезами молимся Ти: помози нам, Боже, Спасителю наш, и избави нас славы ради Имене Твоего, да не когда рекут врази? наши: Бог оставил есть их, и несть избавля?яй и спаса?яй их; но да уве?дят вси язы?цы, яко Ты Бог наш и мы людие Твои, под державою Твоею всегда хранимии. Яви нам, Господи, милость Твою и да приложа?тся к нам словеса, реченная Моисеем к людем Израильским: дерзайте, стойте и у?зрите спасение от Господа, Господь бо поборет по нас. Сотвори с нами зна?мение во благо, яко да видят ненавидящии нас и православную веру нашу, и посра?мятся и смирятся. Ей, Господи, Боже Спасителю наш, крепосте, и упование, и заступление наше, не помяни беззаконий и неправд людей Твоих и не отвратися от нас гневом Своим, но в милости и щедротах Твоих посети смиренныя рабы Твоя, ко Твоему благоутробию припа?дающыя; возвесели сердца наша о милости Твоей и укрепи нас силою Твоею; востани в помощь нашу и разруши? лукавыя советы мыслящих нам злая; суди обидящыя и побори борю?щыя ны и обрати нечестивое дерзновение их в страх и бегство; воинству же нашему, на Тя уповающему, подаждь во мнозем дерзновении и мужестве погнати и постигнути их и о Имени Твоем победити, а имже судил еси положити на брани души своя за веру и Отечество, тем прости согрешения их и в день праведнаго воздаяния Твоего воздай венцы нетления. Ты бо еси заступление, и победа, и спасение уповающым на Тя, и Тебе славу возсылаем, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь".

Отпуст обычный.


   Голосуем
нравится0
не нравится0
00



Если Вы заметили ошибку, выделите, пожалуйста, необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редактору. Спасибо!
Оставить комментарий
иконка
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Случайно
На круги своя. Крестный ход в Санктъ-Петербурге.

На круги своя. Крестный ход в Санктъ-Петербурге.

Депутат Законодательного собрания Санкт-Петербурга Виталий Милонов во время крестного хода по Невскому проспекту.
  • Выбор
  • Читаемое
  • Комментируют
Опрос
Опасны ли ГМО?
Подписка на новости
Посетители
счетчик

 

Яндекс.Метрика